www.dunice.cz www.dunice.cz www.dunice.cz www.dunice.cz www.dunice.cz

O obci

Dunice jsou nejjižnější obcí mikroregionu Želivka, ležícího ve východní části okresu Benešov. Obec se může pochlubit kapličkou s elektrickým zvoněním, stojící ve stínu lípy, zasazené na paměť zrušení roboty.

Obec Dunice se nachází ve východní části regionu Benešov. Hranice katastru navazují na okres Pelhřimov. Obcí protéká Blažejovický potok, který spojuje oba dunické rybníky - mlynářův a obecní.

V obci se nachází mlýn na elektrický pohon, který byl znovu uveden do provozu v květnu roku 1992. Mlýn patří rodině Burdové, která ve mlýně vyrábí pšeničnou a žitnou mouku a tu pak rozváží do okolních pekáren.

Za pozornost také stojí kaplička postavená před rokem 1882. Od její poslední rekonstrukce využívá třikrát denně elektrické zvonění. U kapličky roste přes 300 let stará lípa svobody, je to strom chráněný státem. Na dubovém kříži, který stál pod lípou, byl letopočet 1793. Na návsi u potoka byl v roce 1928 postaven pomník padlých dunických vojáků. V prostoru celé obce se nachází deset křížů, které si nechali postavit duničtí občané.

V obci byl založen r. 1965 Sbor dobrovolných hasičů, který měl třináct členů a předsedal jim pan František Chmel. V současné době má sbor 38 členů. Za celou dobu fungování sboru museli hasiči zasahovat v obci při požáru pouze jedenkrát. Dominantami obce jsou hasičská zbrojnice s prodejnou, vystavěné v roce 1967. Na okraji obce se z bývalé obecní pastoušky r. 1998 vystavělo sídlo obecního úřadu i se zasedací síní. Na návsi také stojí autobusová garáž s nocovnou pro řidiče. V obci je dále vybudováno sportovní a dětské hřiště, které je hojně navštěvováno od nejmladších po nejstarší.


Údaje o obci

Obec: Dunice

Okres: Benešov


Obecní úřad Dunice

257 68 Dolní Kralovice


Kód obce dle ČSÚ: 532843


Počet obyvatel: 68

Výměra (v hektarech): 357,98

Hustota(obyv/km2): 18,72


ZASTUPITELSTVO

Radek Vorel - starosta (tel. +420 605 116 161)

Karel Urbánek ml. - místostarosta

Jaroslav Kršek

Karel Veselý

Martin Brýl

Vlastimil Chmel

Josef Průša

www.dunice.cz
Zasílání novinek pomocí emailu

... Nejnovější fototogalerie ...

Posvícenské posezení 2019

Kliknutím zvětšíte

... Nejnovější anketa ...

Co říkáte na naše webové stránky?
Super, jen tak dál
-[93]
Povedené, ale zatím neaktuální
-[11]
Nevím, co na to říci
-[5]
Neoriginální a neaktuální
-[53]
Vůbec se mi nelíbí
-[100]
Celkem hlasů: 262
Vytvořena: 11. 5. 2013
... Přihlášení pro redaktory ...